Wien (Kval)
Sergiy Stakhovsky – Guillermo Garcia-Lopez
En intressant kvalfinal i Wien. Stakhovsky är inne en bra period. Ukrainaren spelade stabilt under hela den asiatiska tennistouren. I Antwerpen förra veckan blev det vinst mot Jared Donaldson (7-6, 6-4) i första omgången, innan han stoppades av Joao Sousa (7-5, 4-6, 4-6). Igår spelade Stakhovsky sin första match på de snabba banorna i Wien, där Nikoloz Basilashvili besegrades med (6-1, 7-5).
Garcia-Lopez har inte direkt glänst i år. Men trots det har spanjoren kämpat sig tillbaka de 100 bästa igen. För lite mer än en vecka sedan vann han Challenger-tävlingen i Tashkent. Igår slog han Jerzy Janowicz (7-6, 6-4), som kom till Wien med kort varsel. Garcia-Lopez är inte direkt känd för att vara någon expert på varken hardcourt eller snabba underlag. Tippar att Stakhovsky kan bli en rejäl utmaning.
Det här blir spelarnas tredje möte mellan varandra. Den första matchen vanns av Stakhovsky på hardcourt utomhous i Sidney, 2011 (6-3, 6-4). Det andra mötet spelades på grus i Bukarest och Garzia-Lopez revanscherade sig med en 1-6, 6-3, 6-4 vinst. Men det här är som sagt ett mycket färskare möte på snabb hardcourt inomhus, där jag anser att Stakhovsky är den klart bättre spelaren. Ukrainaren servar och returnerar mycket bättre, och dessutom är hans form betydligt starkare än spanjorens. Spelar Stakhovsky till fina 1.72.
Spelobjekt | Sergiy Stakhovsky – Guillermo Garcia-Lopez |
Datum | Måndag 22 oktober |
Matchodds | 1 1.72 2 2.00 |
Spelstopp | 13.00 |
Bookmaker | NordicBet |
Marknad: Matchvinnare (1/2)
Kombination: Sergiy Stakhovsky (1)
Odds: 1.72 NordicBet
Insats: 7/10 betting units
Antwerpen
Diego Schwartzman – Jo-Wilfried Tsonga
Vi får en riktigt sevärd final i Antwerpen. Schwartzman fortsätter sin fina form och har inte förlorat ett set i tävlingen ännu. Tack vare starkt baslinjespel och snabba fötter har argentinaren kunnat besegra Ernesto Escobedo (6-3, 7-6), David Ferrer (7-5, 6-2) och Stefanos Tsitsipas. Schwartzman var i final förra året, men förlorade mot Richard Gasquet (6-7, 1-6). Idag får han återigen möta en talangfull fransman.
Efter en lång period av svaga resultat verkar Tsonga hittat tillbaka igen. Likt Schwartzman är fransmannen utan setförlust i Antwerpen. Han inledde med segrar mot landsmännen Kenny De Schepper (6-4, 6-3 och Julien Benneteau (7-6, 6-2). I gårdagens kvartsfinal blev det ytterligare en komfortabel seger mot hemmaspelaren Ruben Bemelmans (6-3, 6-3). Även om Tsonga ser stabilare ut än tidigare, anser jag inte att han fått samma tuffa motstånd som Schwartzman.
Det här är spelarnas första möte. Tsonga har redan vunnit tre titlar i år, medan Schwartzman jagar sin första. Deras spelstilar skiljer sig en hel del. Fransmannen är mycket mer av en slugger och servar bättre. Argentinaren förlitar sig mer på få misstag, snabba fötter och starka returer. Känns som vi får en jämn final. Däremot tycker jag att Schwartzman känns som den starkare av dem för tillfället, och som har störst motivation att vinna en titel. Spelar honom till oddset 2.45.
Spelobjekt | Diego Schwartzman – Jo-Wilfried Tsonga |
Datum | Söndag 22 oktober |
Matchodds | 1 2.45 2 1.55 |
Spelstopp | 16.15 |
Bookmaker | NordicBet |